Vydejte se na Kypr

Kyrenia

Pokud se rozhodnete navštívit Kypr, zřejmě se též vydáte do jeho severní části, pod správou Turecka. Na rozdíl od jižní části ostrova není severní tolik zasažena turismem, takže si zde pobyt o to více užijete. Najdete zde samozřejmě spoustu zajímavých míst, z nichž jedno z nich nese název Kyrenia (turecky Gyrne).

(Nejen) obchodní oblast Severního Kypru

Toto přístavní město se nachází severně od Nikósie a je jedno z nejvýznamnějších turistických, ale též obchodních oblastí severního Kypru. Dá se říci, že je po Severní Nikósii druhé nejvýznamnější město Severokyperské turecké republiky. Samotná Kyrenia má něco málo přes 20 tisíc obyvatel a rozléhá se pod úpatím Kyrejenských hor. Jeho původ sahá až do hlubokého starověku – přibližně do 12. století před naším letopočtem, ovšem vykopávky zjistily osídlení již v pravěku, a to v cca 6. tisíciletí před Kristem. Tento dalekosáhlý původ s sebou nese samozřejmě spoustu památek z jeho historie, a to zejména z nadvlády Římské říše, ale též z ostatního období, při jeho cestě do současnosti.

Kyrenia

Kyrenia

Hrady a rozmanitá historie Kyrenie

Největšími lákadly Kyrenie jsou starověké hrady Kyrenia Castle a St. Hilario, které rozhodně stojí za vidění. V hradu Kyrenia Castle potom naleznete též Námořní muzeum, kde můžete vidět spoustu artefaktů z oblasti historie námořní přepravy. Největším lákadlem tohoto muzea je ovšem vrak lodi ze 4. století před naším letopočtem, který byl na konci 60. let 20. století vyzdvižen z mořských hlubin. Některé zdroje tvrdí, že se jedná o nejstarší zachovalý vrak lodi na světě. Můžete zde dokonce vidět i některé části nákladu, které loď převážela.

Kde leží ruiny starověkého kláštera?

Dalším zajímavým místem je tzv. Bellapais Abbey. Jedná se o ruiny starověkého kláštera ze 13. století. Neleží ovšem přímo v Kyrenii, ale asi 6 kilometrů jihovýchodním směrem. Tyto ruiny jsou dnes využívány zejména k bohatým kulturním akcím, a to zejména k častým koncertům. Nacházejí se zde i mnohé kavárny a restaurace, kde můžete samozřejmě posedět a načerpat tu nezapomenutelnou atmosféru. Útočiště před horkými slunečnými dny pak můžete nalézt v přilehlých a rozlehlých zahradách. Více o historii Kypru zde…

Pro milovníky vysokohorské turistiky…

Pokud už však budete mít dost historického vzdělávání, můžete podniknout nějaký zajímavý turistický výlet po okolí. Přilehlé Kyrenejské hory totiž nabízí spoustu možností využití. Přestože se to možná nezdá, jsou tu velice kvalitní značené turistické trasy, ale též cyklistické stezky. Po těchto trasách (z nichž nejdelší měří téměř 250 kilometrů) samozřejmě narazíte na spoustu zajímavých míst (např. křižácké hrady) a samozřejmě vám budou odměnou nesčetné výhledy na okolní krajinu.


Kyrenia
5 (100%), hlasů: 1
Tajné nabídky zájezdů na Kypr
Dovolená na Kypru